Tesla sprzedaje $272 miliony Bitcoinów, ale Elon Musk nadal jest HODLing

Producent samochodów elektrycznych opublikował wczoraj swoje raporty o przychodach i przypisał chuck przychodów do Bitcoin.

Amerykańska firma Tesla, zajmująca się pojazdami elektrycznymi i czystą energią, sprzedała Bitcoina wartego prawie 275 milionów dolarów w kilka miesięcy po przełomowej inwestycji wartej 1,5 miliarda dolarów – ujawniła we wczorajszym zgłoszeniu.

Sprzedaż oznaczała, że Tesla zmniejszyła swoją pozycję o 10%, dodając łącznie ponad 101 milionów dolarów do swoich przychodów.

Wzrost zysków Tesli

Tesla przypisała część zysków do sprzedaży Bitcoinów, w połączeniu z tymi z pojazdów elektrycznych. Jak podaje brytyjska sieć informacyjna BBC, zyski Tesli za pierwsze trzy miesiące roku wyniosły 438 milionów dolarów, co stanowi ogromny skok w porównaniu do zgłoszonych 16 milionów dolarów w zeszłym roku.

„Naszym zamiarem jest utrzymanie tego, co mamy długoterminowo i nadal gromadzić Bitcoin z transakcji od naszych klientów, jak kupują pojazdy“, dyrektor finansowy firmy, Zachary Kirkhorn, powiedział inwestorom.

Tesla ogłosiła w zeszłym miesiącu, że pozwoli kupującym na zakup swoich pojazdów za pomocą Bitcoin – z wszystkimi wpływami przechowywanymi w Bitcoin, a nie zamienionymi na gotówkę.

Jednak nie wszyscy byli zadowoleni z pozycji Tesli w Bitcoin. Nicholas Hyett, analityk akcji w maklerze giełdowym Hargreaves Lansdown, powiedział, że pomimo ogólnie pozytywnych wyników, mogą pojawić się problemy.

„Tesla zarobiła do tej pory około 101 milionów dolarów na swojej inwestycji, co jest wszystko w porządku, ale ogromne zyski i straty nie są tak naprawdę tym, o co chodzi w korporacyjnych skarbcach“ – powiedział, dodając, że firma zyskała sceptyków:

„Inwestorzy mogliby równie dobrze argumentować, że gdyby chcieli mieć ekspozycję na Bitcoin, kupiliby trochę sami i nie potrzebują Tesli, aby zrobić to za nich“.

Musk twierdzi, że nie sprzedał żadnego Bitcoina

Tymczasem niektórzy w kręgach inwestorskich Tesla CEO Elon Musk wykorzystał swoją wpływową pozycję do pompowania cen Bitcoin i sprzedaży z zyskiem. „Elon Musk kupuje Bitcoin. Następnie pompuje go. To idzie w górę. Następnie wyrzuca go i zarabia fortunę“ – napisał na Twitterze Dave Portnoy, założyciel popularnego bloga sportowego Barstool Sports.

Był to komentarz, na który sam Musk odpowiedział:

„Nie, nie robisz tego. Nie sprzedałem żadnego z moich Bitcoinów“.

Musk zauważył, że Tesla sprzedała 10% swoich udziałów, aby „udowodnić płynność“ Bitcoina pod względem trzymania aktywów w księgach zamiast gotówki.

Ale pewna płynność jest. Bitcoin spadł z 64 000 USD do poniżej 50 000 USD w przeszłości. I podczas gdy Tesla może lub nie może sprzedać w tym samym okresie, spadek udowodnił, że Bitcoin pozostaje notorycznie zmiennym aktywem do trzymania na swoich książkach.